Style Switcher

Layout options
  • Boxed Layout
  • Full Width Layout
Primary Color
×

هشدار

کپی با شکست

کپی با شکست

کپی با شکست

کپی با شکست

کپی با شکست

کپی با شکست

کپی با شکست

کپی با شکست

کپی با شکست

کپی با شکست

چیلر مرکزی و مینی چیلر از نظر عملکرد در یک گروه سیستم تهویه مطبوع دسته بندی میشوند. اما تفاوتهایی وجود دارد که در ریز به آنها اشاره خواهیم کرد.

چیلر مرکزی با برقی با آمپر بالا تغذیه میشود بطوری که یک سیستم تهویه مطبوع چیلر مرکزی با ظرفیت حدود 100 تن حد اقل برق مورد نیازش یک برق 150 آمپر سه فاز خواهد بود. چیلر های مرکزی برای تامین آن نیاز به یک انشعاب برق جدا گانه دارند.

مینی چیلر های از نظر برق مصرفی مانند سیستم های تهویه مطبوع داکت اسپلیت با برق مصرفی ساختمان قابل تغذیه بوده و نیازی به برق با آمپر بالا ندارند.

 

مشاوران شرکت پارت تهویه پارسیان بسته به شرایط اجرای سیستم تهویه مطبوع در صورتی که شرایط برای اجرای سیستم چیلر مرکزی و مینی چیلر مهیا باشد پیشنهادشان به خریدار مینی چیلر خواهد بود زیرا موارد زیر امتیازاتی هستند که از نظر ما برتری مینی چیلر را به چیلر در صورتی که شرایط اجرای هر دو وجود داشته باشد ثابت میکند.

  1. چیلر به صورت یک سیستم یکپارچه و مشترک برای کل مجموعه میباشد، ولی مینی چیلر به صورت مستقل برای هر واحد اجرا شده و هر واحد امکان روشن کردن و یا خاموش نگه داشتن سیستم تهویه مطبوع خود را دارد که باعث میشود هزینه برق مصرفی تهویه مصبوع هر واحد روی قبض برق همان واحد منظور شده و پیچیدگی های محاسبات سهم هر واحد از برق مصرفی توسط چیلر مرکزی مطرح نخواهد بود.
  2. چیلر مرکزی هزینه سرویس و نگهداری بالاتری نسبت به مینی چیلر دارد.
  3.  چیلر مرکزی باید در فصل گرما بطور دائم روشن بوده و در وضعیت فعال باشد در صورتی که مینی چیلر توسط کاربر میتواند در ساعاتی از شبانه روز یا زمانی که در واحد حضور ندارند خاموش نگه داشته شود این قابلیت باعث میشود چیلر از نظر استهلاک در مرور زمان هزینه بیشتری را متوجه استفاده کنندگان کند. 

از آنجایی که چیلر و مینی چیلر از نظر کیفیت انجام عمل تهویه با هم یکسان بوده و مکانیزم مشابهی دارند. مینی چیلر با اجرای مجزای یک چیلر با ظرفیت کمتر برای هر واحد توانسته از امتیازات و برتری های فوق برخوردار شود. لذا در پروژه هایی که از نظر ظرفیت مورد نیاز در آنها اجرای مینی چیلر امکان پذیر است مینی چیلر به چیلر مرکزی ترجیه داده خواهد شد.

چیلر ها در مواردی سیستم تهویه مطبوع مناسبی برای پروژه ها خواهند بود که پروژه از نظر متراژ و ظرفیت مورد نیاز از پروژه های متوسط به بالا باشد(حدود 10000 متر به بالا) .